Şerbetli Tatlılar İçin Şerbet Hazırlama

Merhaba Arkadaşlar Hanım’ın Mutfağına Hoş Geldiniz…!

Bu yazımda sizlerle şerbetli tatlılara nasıl şerbet hazırlanacağına dair bişeyler paylaşacağım.

Malzemeler;

  1. 3 Su bardağı  su,
  2. 3 Su bardağı şeker,
  3. Yarım Limon,

Hazırlanışı;

Suyu ve şekeri bir tencerede karıştırıyoruz. Şeker su içerisinde tamamen eriyinceye kadar iyice karıştırıyoruz. Şeker suda eridikten sonra orta derecede yanan bir ocakta kaynamaya bırakıyoruz. Burada bu püf noktasına dikkat edelim. Eğer şeker suda erimeden ocağa alırsak şerbetimiz kristalleşerek şekerlenir. Buda tatlılarda pek istenen bir durum değildir.

Karışım kaynamaya başladıktan sonra 10-15 dk kadar şerbetimiz istediğimiz yoğunluğa gelinceye kadar kaynatıyoruz. İndirmeye yakın bir zamanda bir kaç damla limon suyu damlatıyoruz.

Şerbetimizi ocaktan indirip soğumaya bırakıyoruz. Soğutuyoruz çünkü şerbetli tatlılara, tatlı sıcak şerbet soğukken üzerinde gezdirerek eklenir ki tatlımız hamur gibi yumşamasın çıtır çıtır olsun buna dikkat etmemiz gerekir ki tadında çıtır çıtır gevrek tatlılar yiyelim.

Aslında şerbetin ölçüsü bire bir oran olması ihtiyacımız kadar şerbete yetecek kadar malzemeyi kullanmamıza olanak sağlıyacaktır. Çünkü bazı tatlılar fazla şerbet isterken bazıları çok az bir şerbet ile olması gereken kıvama ulaşabilir. Eğer şerbetimiz fazla olurda artar ise sakın ha dökerek israf etmeyin. Nasıl olsa şerbet tatlıya soğuk olarak dökülüyor. Kapalı bir kavanoz da uygun ortamda saklayarak bir kaç gün içerisinde tekrar tatlı yaparsanız kullanabilirsiniz.

Elinize ve emeğinize sağlık, afiyet olsun

Yorumlar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*