Papatya Çınkırak Yapımı

Papatya Çınkırak Yapımı

Malzemeler:
İp ( yeşil, beyaz, sarı)
Elyaf
Kurşun kalem
8 numara tığ
Makas

Hazırlanışı:
Merhaba hanımlar bugün sizlerle son günlerde cok fazla revaçta olan amigurumi yani el yapımı oyuncak yapacağız. Nette bir çok tarif ve videolar yer almakta fakat ben kendi oyuncağımî kendim yapmak istedim bu yüzden papatya çınkırağım tamamen kendi tarifim. Evet bizim el yapımı oyunağımızın diğerlerinden farkı sık iğne ile değilde dolgu ile olması. Birde ben herzaman evde olan malzemelerin değerlendirilmesinden yanayım bu yüzden evde bulunan ince ip kullandım sizler farkli ipler tercih edebilirsiniz. Aşağıda papatya çınkırağımızın yapımının tarifi yer almakta bu tariflere göre parçalar yapıldıktan sonra tek tek birbirine tutturalım. Papatyanın sap kısmı işlendikten sonra son sırada içerisine kurşun kalem koyulup bir iğne yapdımıyla çınkırak koyulan topun taban kısmına tutturalım. Daha sonrada hazırlanan yaprakları üstten ikinci dolgunun bitiminde yine sık iğne yardımıyla tutturalım. Papatya çınkırağımız hazır şimdi bebeklerimizi eğlendirme vakti…;)))

Papatya Sapı Yapımı
Papatya sapını yaparken 8 zincirle başlayalım. Çekilen zincir karşılıklı tutturulduktan sonra 3 zincirle yukarı çıkalım. Zincir üzerine dolgu yapalım. Bu şekilde 25 sıra işleyelim. Aynı şekilde zincirle çıkalım dolgu işleyelim ve karşılıklı tutturalım. Son sıra dolguyu yaptıktan sonra taban kısmını sık iğne ile dikelim.

Papatyanın orta kısmının yapımı
Orta kısmını yapımında içinde kullanacağınız çınkıragın büyüklüğü önemli. Çınkırağın büyüklüğüne göre zincir ve dolguları artıralım. Evet ben elimdeki çınkırağı saran daireyi yaparken 5 zincirle başladım.17 dolgu yapalım. 3 zincirle çıkalım. 2. sırada 15 dolguya yakın artırma yapalım. 3 sırada artırmaya gerilme durumunda yapalım yoksa alt sayı dolgusu ile aynı yapalım. Ve ipimizi keselim. Bu şekilde iki tane karşılıklı cıngırağı saracak yarım daire olacak. İçine çınkırağı bırakıp karşılıklı olarak sık iğne ile dikelim.

Papatyanın yaprak kısmı yapımı
Yaprak kısmında 14 zincirle başlayalım. Bağladıktan sonra 3 zincirle dönüş yapalım. 5 sıra aynı işlemi tekrar edelim. 6. sırada 3 zincirle çıkalım. İki dolgunun ikisini birden alıp eksiltme yapalım. Bir tane düz dolgu yaptıktan sonra yine iki dolguyu birden allalım. Bu şekilde sırayı tamamlayalım. 7 sırada aynı işlemi tekrar edelim. Ve sık iğne ile karşılıklı tutturalım. İç kısımlarına elyaf dolduralım. Başlama kısmını yine karşılıklı sık iğne ile işleyelim. İki uç kısmını birleştirerek hafif bombelik verelim. Bu arada 10 tane yaprak işleyelim.

Yorumlar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*