Otomatik Sulama

Merhaba Arkadaşlar;

Bu yazımda balkon veya bahçemiz için küçük çaplı otomatik sulama sistemi çalışmamı paylaşacağım.

Kullanacağımız malzemeler;

  1. Bir adet zamanlı priz.
  2. Bir adet tekli çamaşır makinesi selenoidi.
  3. Biraz kablo 220 volt için.
  4. Sistemimizde kullanacağımız deliksiz damlama borusu.
  5. Kuracağımız sistemin yapısına göre T , L  ve düz bağlantı adaptörleri.
  6. yeteri kadar damlama  memesi.
  7. Boruyu delebilmek için delici bir malzeme (tesisatçılarda bu iş için yapılmış hazır bir bize benzer alet var.)
  8. Bir adet selenoidin bağlantısına uygun vana.
  9. Elektrik bantı veya makaron

DİKKAT…! Öncelikle size uyarıda bulunmak istiyorum!

Bu sistem 220 volt şehir şebekesinde yüksek voltaj ile çalıştığından hayati tehlikesi vardır. Eğer elektrik bilginiz yoksa bu sistemi zamanlı priz ile değilde pilli otomatik sulama cihazlarıyla yapınız yada elektrikten anlayan bu işte tecrübesi ve belgesi olan kişilere yaptırmanızı önemle rica ederim. Karşılaşacağınız sorun ve kazayla ilgili, www.bencesendeizle.com olarak bilgi paylaşımı yaptığımız için sorumluluk almadığımızı belirtiriz. Sitemizden edindiğiniz bilgiler doğrultusunda yapıp yapmamak konusundaki sorumluluk tamamen sizlere aittir. Uyarımızı dikkate aldığınız için sizlere teşekkür ederiz.

 

Öncelikle vanamızı su kaynağımıza (şebekeye veya su deposuna) bağlantısını yapıyoruz. Daha sonra selenoidimizin dişli kısmına bağlantı yerinden su sızdırmaması için sıhhi tesisatçılardan alacağımız teflon bantımızı yeteri kadar sarıyoruz ve vanamıza sabitliyoruz.

Bu aşamadan sonra balkon yada bahçemizde  damlama sulama ile hangi bitki veya saksıyı sulayacak isek oralara borumuzu döşüyoruz. Damlamanın yapılasını istediğimiz yerlere delme aparatı ile boruyu deliyor ve damlama memelerini monte ediyoruz. Bu sistemede deliksiz boru kullanmamızın sebebi düzensiz bir bitki ve saksı yerleşimi olma ihtimali ile hem çevreye luzumsuz su ile ıslatmamak hemde su israfını önlemek için sadece bizim sualama yapacağımız yerlere delip meme takarak sistememizi hazırlıyoruz. Bu damalama borularının fabrikasyon hazır delikli veya memeli olanları var ama bu bizim çalışmamıza uygun gelmediği için biz kullanmadık. Delikli boruların delikleri kendi bitki ve saksılarına uyan arkadaşlar var ise kullanabilirler tercih size kalmış. Bizim için önemli olan sistemin genel yapısı.

Bitki ve saksı yerleşiminize göre gerektiği yerde L ve T bağlantı aparatlarını kullanabilirsiniz.

Ben Sistemimi tek hat şeklinde ucunu köreleyerek değilde suyun tüm bitkilere eşit şekilde ulaşması için hattın ucunu tekrar birleştirdim.

Borumuzun ucunu selenoide bağladığımızda ise işin su kısmı bitmiş oldu.

Şimdi sıra elektrik kısmında. Önce selenoide kablolarımızın ucunu bağlıyor ve elektrik ve su bir araya gelip bir kazaya mahal vermemek için bant yada makaron dediğimiz malzemeler ile açık kısımlarını izole ediyoruz. Kablonun diğer ucuna fişimizi bağlıyor ve zamanlı prizimize takıyoruz. Zamanlı prizimizi en yakın duvardaki prize takıyoruz böylece sistemimizi tamamlamış oluyoruz. Mekanik zamanlı prizler genelde 15 dakikalık aralıklar ile zamanlama yapılıyor. Bunu dikkate alarak zaman ve su ayarımızı yapıyoruz sistemimiz hazır. Artık günlerce evden uzaklaştığınızda bitkilerimiz susuz kalmıyacaklar.

Yorumlar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*