Lambalı Masa (Model Çıkarmak İçin)

Merhaba Arkadaşlar!

Bugün yine hobicilerin özellikle bayanların ve öğrencilerin çok işine yarayacak bir çalışmamı paylaşacağım;

Öncelikle bu küçük basit çalışmanın nasıl gündeme geldiğini kısaca anlatmak isterim.

Bir gün işten eve geldiğimde sevgili eşimin pencere kenarında kağıt kalemle ayak üstü söylene söylene bişeyler yaptığını gördüm. Hayırdır hanım cammı siliyorsun ne yapıyorsun pencerenin önünde söylene söylene?

Eşim:

– “Ne yapacam bey, model çıkarmaya çalışıyorum ayak üstü başım döndü…” dedi.

Bende hanım, derdinin hepsi buysa önemli değil. Sen şimdi onu bırak güzel bir midye tatlısı yapıverde yiyelim bende bu arada derdine derman olmaya çalışayım. Dedim ve lambalı masanın malzemelerini bir araya toplamaya başladım.

Malzemeler:

2,5 metre 3,5cm x 4cm ahşap çıta

42cm x 77cm 4mm ya da 6mm cam

42cm x 77cm 4mm kontiplak

8 adet ahşap birleştirme aparatı 3cm’lik ahşap vidası

4 tane dekoratif vida gizleme

2,5 metre beyaz veya RGB şerid led

1 metre kadar şerid led için kablo

RGB şerid led sürücü devre ve 12 v. 2a dc adaptör

20 adet 1,5 cm lik ağaç vidası

 

Yukarıdaki malzemeleri toparladıktan sonra çıtamızı 2 adet 45cm’lik 2 adet 80cm’lik parçalar halinde 45 derece açı ile keselim. Daha sonra kestiğimiz parçalara 45 derece açı ile birleştirdiğimiz de içte kalacak yüzeye bir cam için bir de kontiplak için 4mm genişliğinde 1,5 cm derinliğinde 2 adet kanal açalım. Burda dikkat etmemiz gereken her iki kanalın dış yüzeylere her iki yüzeyden yarım cm içerden açılmaları. Çünkü iki kanalın arasında şerid led yerleştireceğimiz için bu aralığa dikkat etmemiz ve dar olmaması gerekir.

Şimdi sıra masamızın birleştirilmesinde; 45 derece açıyla kestiğimiz iki uzun bir kısa kenarı birleştiğinde dikdörtgen olacak şekilde U biçiminde köşelerden ahşap vidası ile hizalıyarak sabitleyelim. Şerid ledimizi uzun kenardan başlıyarak U şeklinde birleştirdiğimiz parçaların iki kanalı arasına dikkatlice yapıştırıyoruz. Açtığımız kanallara masanın üst tarafına cam,alt tarafına kontiplak gelecek şekilde kanallara yerleştiriyoruz. Eğer evinizde küçük çocuğunuz var ise masanın üzerine çıkma ihtimali ya da sizler içinde daha güvenli bir çalışma masası olmasını ister iseniz burada kullanıcağınız camı Temperli cam tercih edebilirsiniz. Dördüncü kenar olan kısa parçamızın şerid ledini yapıştırıp diğer U biçimindeki parçamızla dikkatlice birleştiriyoruz.

Sıra geldi masamızın ayaklarına:

4 cm x 4 cm 1,5 metre uzunluğundaki çıtamızı 35 cm olacak şekilde 4 eşit parçaya bölüyoruz. Daha sonra kestiğimiz parçaların ucuna ahşap birleştirme aparatlarını vidayla sabitliyoruz. Bu işlemden sonra aparatları sabitlediğimiz ayakları hazırladığımız masanın köşelerinden vidalıyoruz. Şerid ledimizin çıktığı köşenin ayağının iç yüzeyine şerid ledin sürücü devresini sıcak silikon ile yapıştırıyoruz. Devre yapısı müsait ise tabiki vida ile sabitleyebiliriz. Bu şekilde lambalı masamızı tamamlamış oluyoruz. 12 volt adaptörümüzü sürücü devremize takarak masamızın lambasını çalıştıra biliriz.

Ben masamın aydınlatmasında RGB şerit led kullandım. Çünkü bazı modeller değişik renklerde  olabiliyor. Aydınlatmanın rengi değiştirildiğinde ön planda model daha rahat görünebiliyor. Bundan dolayı rgb led kullandım kumandasından  hangi renk istersen o rengi seçerek lambayı çalıştırıyorsunuz.

Masanızı hayırlı günlerde kullanmanızı diliyorum.

Yorumlar

Yorumlar

Lambalı Masa (Model Çıkarmak İçin)” için 2 yorum

  • 14 Ağustos 2017 tarihinde, saat 11:12
    Permalink

    Elinize sağlık. Hep böyle bir model masasına ihtiyacım olmuştu. Umarım birgün benimde olur yapamam sanırım ama yaptırabilirim en azından güzel fikir. Emeğinize sağlık…!

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*