Punta Makinesi Yapımı

Mikrodalga Fırın Trafosu ile Punta Yapımı;

Evet yanlış okumadınız. Mikrodalga fırının içerisindeki trafo ile basit bir punta makinesi yaptım.

Bu proje nezamandır fırsat kolladığım, parçalarını temin etmek için etrafa sürekli göz attığım bir projemdi.

Bozulan mikrodalga fırını kaptığım gibi yatırdım masaya hehhehe 😉 Hemen hızlı bir otopsi! ve mutlu sonnn mikrodalga artık perrttttt…

Hemen kasayı açtım dikkatlice parçalarına, fanına diğer iç malzemelerine zarar vermeden büyük bir heyecanla söktüm.

Amman DİKKAT…! o ne? içerisinde 2000 Voltluk çıkış veren yüksek gerilim trafosu var sakın haa! Ne yaptığınızı bilmiyor iseniz, elektrik ve yüksek gerilim bilginiz yoksa ve hele hele bu şekilde kesinlikle cihazınızı prize takıp çalıştırmaya çalışmayın! Tatlı canınızdan olursunuz Allah korusun. Çünkü yüksek gerilim trafosu hayatınıza maal olabilir. Bu yazıyı okuyun bilgilenin gülüp geçin öğrendiğiniz bilgi kar, uygulamaya çalışmayın. İnat edip uygularsanız sorumluluk size aittir biz bencesendeizle.com ekibi olarak mesuliyet ve sorumluluk kabul etmiyoruz.

Neyse bu hayati uyarıdan sonra işimize bakalım. Trafoyu dikkatlice söktüm kasanın içerisinden çıkararak söktüm.  Trafoyu inceledim. Primeri sargi kalın kesitli, seconder sargı ince kesitli telden fakat fazla spirle sarıldığı için 220Volt şehir şebekesini 2000volt’a yükseltiyor. Bu yüksek voltaj ile mikro dalgayı besliyor. Ben sekonder ince kesitli sargıyı primer sargıya zarar vermeden trafonun nüveleri arasından çıkardım. Normalde bu sargıyı cıkarmak için nüveyi ek yerinden spiral  taşı ile aşındırıp nüveyi ayırıp çıkarıyorlar. Ben sargıyı başka yerde kullanmayı düşünmediğim için nüveyi ayırmak yerine ince kesitli bakır sargı tellerini keserek nüve ve primere zarar vermeden temizledim.

 

 

Ama sargıyı çıkarırken küçük birde iş kazası atlattım parmağıma çekiç ile vurdum kan beynime sıçradı anlatılır gibi değil ama siz çok daha dikkatli olun arkadaşlar.

Ertesi gün elektrikçiden 10mm’lik çok telli bakır kablo aldım 2 metre kadar. Aldığım kabloyu büyük bir heyecan ile getirdim söktüğüm trafonun başına. Kabloyu nüvenin boşluklarından arada boşluk kalmıyacak şekilde 2 tur sardım. Bu arada açıklamada bulunmak istiyorum: Burada kullandığımız kablonun kesiti çıkıș akımını, boyu yada tur sayısı ise voltajı belirliyor. Biz 2 tur sardık lakin 10 mm kesitli bir kablo olduğu için çıkış voltajı düşük, akımı gayet yüksek bir trafoya sahip olmuş oluyoruz. Çünkü hedef punta makinesi olduğu için voltajdan ziyade bize iki metal levhayı eriterek bir birine kaynatacak yüksek akıma ihtiyacımız var. Sanırım normal çalışma düzeninde bu trafo 1000-1200 watt lık bir güç verdiğini düşünerek bizim yaptığımız çalışma ile ortalama bize 500-600 amper akım vereceğini düşünüyorum. Yaptığım çalışmayı denemek için sabırsızlanıyorum. Yalnız burada dikkat etmemiz gereken akımı metal levhalara aktardığımız nokta da başarılı olabilmesi için yüzey temasından çok noktasal olarak çok sivri olmayan bir kalem ucu gibi iki bakır çubuk arsında aktarmak. Temas noktasının çapı büyüdükçe daha çok akıma ihtiyacımız olacaktır. Sonuçta elimizdeki bașka bir amaç için yapılmıș trafoyu değerlendirip kullanıyoruz. Bu bir hobi çalışması, fabrikasyon üretim yapacak bir punta makinesi değil ama hobi çalışmalarımızda kullana bileceğimiz küçük çaplı bir punta makinesi yapmıș olacagız.

Yaptığımız çalışmayı ısınmaya karşı trafoyu yakmamak için koruma ve soğutma amaçlı  fırının içerisinden çıkan fanı kullanabiliriz.

Henüz trafoya bir kılıf yada kasa tasarlamasam da hem izole için, hem guzel görünmesi icin çok iyi olacağı kanaatindeyim.

Yorumlar

Yorumlar

Punta Makinesi Yapımı” için 4 yorum

 • 8 Nisan 2018 tarihinde, saat 20:18
  Permalink

  Sa secondary teli cikardinca yerine sardigimiz kabloya nerden elektrik geliyor herhangi biryerden beslenmiyor sanki

  Yanıtla
  • 23 Nisan 2018 tarihinde, saat 09:05
   Permalink

   Secondere sardığımız 10mm kablo kendisi trafonun içinde indukleniyor. Yaklaşık 1.5 volt 100-150 Amper arası. Dışardan herhangibir ekstra voltaj almıyor. Umarım sorunuzu yanlış anlamamışımdır.

   Yanıtla
 • 27 Ekim 2018 tarihinde, saat 14:27
  Permalink

  merhaba, biraz daha büyük bir trafoya 25mm2 kablo ile bu projeyi yapıcağım. sorum şu benim 7 spir sarma imkanım var fazla sarmanın zararı olurmu? biraz daha kalın metalleri puntalayabilme açısından düşündüm böyle birşey. ikinci sorum ise hafif puntalama işlemlerini yapabilmek için trafoya gelen 220 voltu dimmer devresi ile kontrol etsem sizce nasıl olur teşekkürler.

  Yanıtla
  • 5 Kasım 2018 tarihinde, saat 16:02
   Permalink

   Merhaba;
   öncelikler ilginize teşekkürler!
   spir sayısı arttıkça voltaj yukselir. Yapacağınız işte daha yuksek voltaja ihtiyacınız varsa sarınız. Dimmerin yanında birde zamanlayıcı yapmanızı tavsiye ederim hafif puntalarda yada zayıf mazemelerde malzemeyı eritip boza biliyor çok küçük kısacık zamanlamalarda hafif puntalamalarıda yapabilirsiniz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*