Çürük Patatesleri Yenileri İle Değiştirin

Merhaba Arkadaşlar;

Bu yazımda sizlerle mutfağımızda mevsim geçişlerinde filizlenen veya yumşayıp çürümeye başlayan patatesleri yenileri ile nasıl değiştireceğimizi paylaşacağım;

Öncelikle nemli havalarda yada dediğim gibi mevsim geçişlerinde fazla  alınmış patateslerde filizlenme ve yavaş yavaş çürüme gözlemlenir. Bu her mutfakta karşılaşılacak bir durumdur. Bu normaldir. Bu durumda patateslerimizin tadı acır ve bozulma meydana gelir. Bu tadı ve kokuyu emin olun kimse tatmak istemez.

O zaman aldığımız yere doğal markete geri iade edebiliriz 😉 Tekrar geri dönüşü biraz zaman alabilir. Olsun, patatesleri çöpe atmaktan iyidir.

Bahçemizde müsait bir yere ortalama bir karış ya da 10-15 cm derinliğinde çürümüş patateslerimizi dikmek için çukur aşıyoruz. Pateteslerimizi bir karış arayla bu çukura bırakıp sulayarak üzerini kapatıyoruz. Patateslerimizi havanın sıcaklığına göre haftada bir kaç kes suluyoruz. Patateslerimiz filizlenip yaprakları ve boyu büyüdükçe dibine yumuşak toprak ekleyerek toprak seviyesini yükseltiyoruz. Dibini toprakla kalınlaştırıyoruz çünkü toprak altında kalan gövdenin her noktasından daha fazla patates yetiştirmek için bu işlemi yapmamız gerekiyor.

Ben yukarıda anlattığım şekilde dokuz on adet çürümeye başlamış olan patatesleri doğa markete iade ederek yaklaşık 3-3,5 kg patates ile değiştirmiş oldum.

Burada dikkat etmemiz gereken nokta toprağın taşsız,kumlu toprak tercih edilmelidir. Bu noktaya ve sulamaya dikkat ettiğimiz sürece daha fazla ürün elde edebiliriz (geri iade alabiliriz.) Benim bahçem hem taşlı idi hem kumlu toprak değil idi. Bundan dolayı fazla ürün alamadım ama sizlerin imkanı varda bu kriterleri yerine getirir iseniz daha fazla patates elde edebilirsiniz. Patatesleriniz doğada ömür boyu garanti altında. Çürüyüp filizlenen patateslerinize neredeyse bire on bir değişim sözkonusu.  Hangi ticari işletme bu garantiyi verebilir. Aslında kara toprak dünyada karşılaşabileceğiniz en vefalı varlıktır. Kıymetini bilmemiz lazım, bu nimetleri bizlere nasip eden Rabbimize şükretmemiz lazım. Çevremizi ve doğayı kirletmememiz gerek. Dikkat edin dünyada doğayı eko dengeyi bozan tek yaratık insandır.

Sonuç olarak patateslerimizi çöpe atmak yerine geri dönüşüm yaparak değerlendirmiş oluyoruz.

Elinize ve emeğinize sağlık. Bereketli günler dilerim…!

Yorumlar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*