Ahşap Torna Yapalım

Merhaba arkadașlar;

Bu paylaşımımda yine ahşap hobicileri ilgilendiren mini bir ahşap torna yapalım.

Kullanacağımız malzemeler;

 1. 1 Adet büyük matkap mandreni.
 2. 1 Adet küçük yada orta boy matkap mandreni.
 3. 2 Adet mandren adaptörü.
 4. 4 Adet mandren adaptörünün çapına uygun (dış çap 25-22 mm iç çap:10mm) rulman.
 5. 1 Adet dikiş makinası motoru.
 6. 1 Adet 8-10 cm çapında kasnak.
 7. 50 -60 cm uzunluğunda 8 yada 10 mm saplama
 8. 8 Adet saplamaya uygun pul ve somun.
 9. 8 mm veya daha ince 1 metrekare dış kaplama için mdf
 10. 1,5-2 metre boyunda 2-3 cm kalınlığında 5-6 cm eninde çıta.
 11. biraz büyüklü, küçüklü ahşap vidası.
 12. 1 Adet elektrik anahtarı.

Öncelikle tornanın uzunluğunu nekadar yapmak istiyorsak o uzunluğa göre iskeletini oluşturacak çıtaları kesiyoruz. Benim düşündüğüm, zaten küçük parçalar işleneceği için en fazla 50-60 cm zuzunluğunda  2 adet çıtayı kesiyoruz. Daha sonra çıtaların iki ucuna 3-5 cm eninde 2 adet küçük parça kesiyoruz iki çıta  arasında standart bir boşluk kalması için. Şimdi bu arada dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta var; Nedir bu? Kestiğimiz çıtaları birleştirirken içerisinde tornada işlenecek malzemenin boyuna göre mesafe ayarlayacak mekanizma bu iki çıta arasında kayarak hareket edecek. Burada dikkat edeceğimiz bu mekanizma ne çok boşluklu olacak nede çok sıkı olacak! Çünkü boşluk olursa malzeme işlerken hem malzemeye zarar verir hemde tornaya, çok sıkı olursa bu seferde malzeme boyunu ayarlarken çok zorlanırsınız. Bu problemi çözmek için iki yolumuz var; Çıtaları birleştirirken ya araya çıtanın arada sıkışmayacağı kadar  ince karton yada birkaç kat kağıt ekleyerek birleştirmek yada içeride hareket edecek parçanın yüzeyini zımpara ile  biraz incelterek sıkışmayı önlemek. Buna dikkat edersek işlenecek malzemeyi tornaya sabitlerken sıkıntı çekmeyiz. Bu uyarıya dikkatinizi çekerek çıtalarımızı düzgün bir şekilde birleştiriyoruz.

 

Daha sonra 15-17 cm uzunluğunda motorun uzunluğunu ve yüksekliğini kurtaracak şekilde iki adet daha çıta kesiyoruz.

Bu arada şu noktaya değinmeden geçemiyeceğim, işi yaparken dikkat ettiyseniz  ölçüleri tam kesin vermiyorumki sonuçta fabrikasyon standart bir üretim yapmıyoruz. Belki evdeki malzemeyi değerlendireceğiz belki yapmak ve almak istediğimiz malzemeyi temin edemedik benzer bir malzeme kulanacağız. Çünkü böyle bir durumda ölçülerin hiçbiri tutmaz sıkıntı yaşarız. Siz elinizdeki malzemeye göre ölçüleri oranlarsınız. Bizim burada yapmak istediğimiz birebir ölçüden ziyade nasıl yapıldığı konusunda fikir vermek!

Tekrar işimize dönecek olursak kestiğimiz parçanın birini motorumuzu monte edebilmek için birleştirdiğimiz parçanın bir ucu üzerine 2-3 cm  binecek şekilde vida ile sabitliyoruz. Bu parçanın üzerine motorumuzu monte edeceğiz.

Daha sonra kestiğimiz parçanın diğerine ise iki  yüzüne ortalama bir ucundan 5-6 cm içerden ve çıtanın enini ortalayarak rulman için 2-3 mm derinliğinde oyuntulayarak  yatak açıyoruz ve tam merkezini mandren adaptörü rahat geçecek şekilde deliyoruz. Rulman yatağını 22-25mm ahşap ucu yada menteşe bağlantı yerini açan matkap bıçaklarıyla açabiliriz.

Büyük olan mandrene dönüşüm adaptörünü sabitliyoruz rulmanları yatak açtığımız yüzeylere yerleştiriyoruz ve adaptörü sabitlediğimiz mandreni rulmanların içinden geçiriyoruz. Burada kullandığımız adaptör bir nevi şaft görevi görecek. Adaptörün diğer ucuna ise rulmanlarla arada boşluk kalmayacak çekilde sıkıştırıp kasnağımızı sabitliyoruz. Burada boşluk kalırsa hem ses yapar hemde rulmanlar yatakları bozar buna dikkat edelim arkadaşlar.

Bundan sonraki yapacağımız iş kullanacağımız dikiş makinası motorun kayışının çapına göre hazırladığımız parçayı motorla mesafesini kayış atmayacak ve boş dönmeyecek şekilde ayarlayıp ilk birleştirdiğimiz parçaya 2-3 vida ile sabitlemek.

Sıra geldi işlenecek malzemenin tutturulacağı yere; Diğer mandrene de  dönüşüm adaptörünü sabitliyoruz. İki mandrenin merkezlerinin kaymaması için düz bir metal, bits ucu yada bir matkap ucuyla mandrenler ağızları bir birine bakacak şekilde tutturuyoruz. İlk birleştirdiğimiz parçanın arasında kayarak hareket edecek parçayı ayarlıyoruz. Bu parçanın üzerine ikinci rulman yataklı parçayı ayarlamak için bir çıtayla uc uca tutturduğumuz mandrenın boşta kalan adaptör ucuyla hiza ve merkezini işaretliyoruz. İşaretlediğimiz parçaya adaptörün rahat hareket edebilmesi için merkez deliğini ve rulman için yine parçanın iki yüzünede yatak oyuntusu açıyoruz ve parçanın boyunu yatağın 2-3 cm üzerinden kesiyoruz. Hazırladığımız parçaya rulmanları takıp diğer mandrenimizi sabitliyoruz. Bu parçanın malzemeyi tutturduğumuzda hareket etmesi için iskeletin altıyla üst yüzeyi arasında sıkıştırabilmek için bir civata ve kalabek somun ile sabitlemeyi sağlıyoruz.

Kalan çıtamızdan ortalama 20 cm civarında 2 adet parça kesiyoruz. bu parçayıda tornamız devrılmesin yan yatmasın diye ayak olarak birleştirdiğimiz bütün parçanın bir ucuna birini diğer ucunada diğer parçayı vida ile sabitliyoruz.

Evvet artık ahşap tornamızın ana gövdesi nerdeyse tamamlandı. Birtek motor ve kasnağın olduğu bölümü el ayak değmesin kimseye zarar vermesin diye bir kutu gibi kapatıp kablamak. Bu şekildede çalışabilir ama bizim için öncelik iş güvenliği olduğu için güvenli bir çalışma ortamı sağlamak.

Motor ve kasnağın olduğu bölüme 8mm mdf ile  ölçülerine uygun parçalar keserek bir kutu gibi monte etmek. Burada da dikkat edeceğimiz nokta herhangi bir kayış, kasnak yada motor arızası durumunda müdehale edip çalışabilecek şekilde bir kapak yada kaplama tasarlamak.

Normalde biliyorsunuz dikiş makinası motorları pedal ile çalışır. İsterseniz siz pedali iptal edip sabit bir elektrik anahtarı ile kullanabilirsiniz. Bu anahtarı da yapacağınız kapak yada kaplama üzerine monte edebilirsiniz.

İşte bir projeyi daha böylece tamamlamış olduk. Hepinizin emeğine ve eline sağlık. Ahşap Torna Makinenizi dikkatlice kendinize zarar vermeden iyi günlerde kullanmanızı dilerim.

Bir başka paylaşımda buluşmak üzere bizimle kalın…! 😉

Yorumlar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*