TİRŞİK Çorbası Yapalım!

Merhaba Arkadaşlar;

Bu yazımda sizlerle, yine Anadolumuzun eşsiz lezzetlerinden olan ve genelde Kahramanmaraş yöresine ait bir yemek olan Tirşik yapımını paylaşacağım.

Öncelikle TİRŞİK; TDK: (Tırşık: Yabanpancarıyla yapılan ekşi bir çeşit yemek.) halk dilinde gavur pancarı olarak da isimlendirilir.

Malzemeler:
1. 2 kg Tirşik (halk dilinde gavur pancarı)
2. 1 kase nohut
3. 1 kase dövme (Dövülerek kabuğu çıkarılmış buğday, yarma)
4. 1 kase Kahramanmaraş tarhanası
5. 1 çay bardağı yoğurt
6. 2 yemek kaşığı un
7. 2 yemek kaşığı bulgur
8. Tuz
9. Ceviz büyüklüğünde ekmek içi
10. Su

Hazırlanışı:
Tirşik ayıklanır ve bol su ile yıkanır. Tirşiğin suyu sızdıktan sonra (ısırgan bir bitki olduğu için eldiven ile) ince ince  kıyılır. 15 kg hacminde büyük bir tencereye yarıdan fazla su konulur (su ılıktan sıcak olmalı). Suyun içerisine  dövme nohut yıkanarak atılır. Tarhana, bulgur, bir yemek kaşığı tuz ve doğranmış tirşik suyun içerisine bırakılarak hepsi bir karıştırılır. Üzerine yoğurt eklenerek tekrar karıştırılır.

Daha sonra mayalanması için ekmek konulur ve üzerine un serpilir. Artık karıştırma yapmayacağız. Tencerenin kapağını kapatarak oda sıcaklığında üzeri bastırılıp mayalanması beklenir ( tirşik 12 saat mayalanması için bekletilir).

 

Mayalanan tirşik kaynayana kadar yüksek ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte tirşik pişene kadar ( tirşik ağızı ısırmayana kadar) kaynatılır. Tirşiğin tazeliğine göre değişmekle birlikte 2-3 saat pişirilir.

Tirşiğin kaynama sırasında suyu çekilirse kaynamış su ilave edilir. Damak tadına göre tuz eklenir.

Tirşik ısırmaz olunca (ağzınıza aldığınızda gıcıklandırmıyor ise) böylece tirşiğimiz hazır hale gelmiş olur. Tirşik Kahramanmaraş yöresinde sıcak ve soğuk olarak da tüketilir. Genelde sadece sarımsak eklenerek servis edilir. Ancak servis aşamasında isteyenler üzerine sarımsak, nane, biber, yağ yakılarak sos ekleyerek de servis edilebilir.

Elinize sağlık afiyet olsun.

Püf noktaları:
1. Bitkinin eli yakan özelligi olduğundan dolayı doğrama sırasında eldiven kullanmanız tavsiye edilir.
2. Mayalanma bilmeyenler yoğurt mayalama mantığı ile yapabilir. Tirşiğin bekletilmesindeki amaç ekşimesi içindir.
3. Tirşik olabildiğince ince kıyılır çünkü; tirşik ağzı ısırır yani rahatsızlık verir birde daha kısa sürede pişmesini sağlar.
4. Tirşik alınırken sapın ince olanlarını tercih edin kalın saplı tirşikler daha uzun sürede pişer.

Bilgi notu;

  • Tirşik bir çok hastalığa şifalı olduğu bilinir ( özellikle iç hastalıklarına). Tirşikte K vitamini vardır. Yabani bir bitkidir, dağ ve tarla kenarlarında çalı diblerinde yetişir. Çiğ yenmez ısırgan bir bitkidir.
  • Özellikle Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesine ve çevresine ait yöresel bir bitkidir. Andırın doktoru diyede bilinir. İlk baharda kendiliğinden biten bir bitkidir. Genellikle tirşik yapıldığı zaman çok fazla yapılır  eş dostla paylaşılır. Hatta Andırın da tirşik şenlikleri düzenlenir. Tirşik pişirildiğinde soğuk sıcak bir kaç gün bayatlamaz tüketilir. Kahramanmaraş halkının söylemine göre yılda en az bir kere tüketilmesi gerekir.

Yorumlar

Yorumlar

TİRŞİK Çorbası Yapalım!” için 2 yorum

  • 13 Eylül 2017 tarihinde, saat 15:07
    Permalink

    Emeğinize sağlık denedik çok güzel oldu. tavsiye ederim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*