Örgü İle Paspas Yapımı

Örgü İle Paspas Yapımı

Malzemeler:
8 numara tığ
Renkli ipler

Merhaba arkadaşlar el işi yaparken renkli ipler kullanmayı sevenler ki ben öyleyim daha zevkle işliyorum işte buraya çünkü bugün rengarenk iplerle paspas yapacağız. Öncelikle tariflere geçmeden şunu söylemeliyim. İplerin kalınlıklarına göre sayılarda değişiklik olur. Eğer ipiniz inceyse ki ben ince ip kullandım benim sayılarımı kullanabilirsiniz yada ipiniz kalın bir ip ise sayıları azaltabilirsiniz. Eğer daha büyük paspaslar yapmak isterseniz de olabildiğince kalın ipler alın ( penye ipler gibi). Kalın ipler kullanırsanız daha kısa sürede biter ama kaba olur ince ip kullanırsanız biraz uzun sürede biter fakat  daha zarif pas paslarınız olur. Tercih sizin;))))

Bu pas pasımıza 8 zincirle başlanır. 3 zincir çekilir ve bir dolgu zincir, iki dolgu üç zincir şeklinde dört kez daha bu işlem tekrar edilir (Altıgen görünümü olması için). İkinci sıraya gelince yine üç zincir çekilerek çıkılır yine ilk sırada ki işlem yapılır. Sadece iki dolgu arasında üç zincir le alt iki dolgu arasındaki boşluğa bir dolgu yapılır. Yani köşeler belirlendikten sonrada bu işlem her köşe arasında tekrar edilir. Köşelerimizde iki dolgu-üç zincir-iki dolgu şeklinde olacak. Başlama sırası da dahil 13 sıra işlenir.7 tane bu motiflerden yapılır. İsteyen son sırada birleştirebilir isteyende motifler bittikten sonra iğne ile tutturur. Motifler birleştirildikten sonra son sırada da iki sıra aynı işlem kenarda işlenir. Üçüncü sırada da 10 zincir çekilir fıstık doldurma yapılır( lif mantığı ile 3 kez ip çekilir ve bir zincirle bağlanır. Tekrar 3 kez ip çekilir) 10 zincirle inilir. Bu işlem tüm kenarda uygulanır.

Bu pas pasımıza 8 zincirle başlanır. 3 zincir çekilir ve bir dolgu zincir, iki dolgu üç zincir şeklinde dört kez daha bu işlem tekrar edilir (Altıgen görünümü olması için). İkinci sıraya gelince yine üç zincir çekilerek çıkılır yine ilk sırada ki işlem yapılır. Sadece iki dolgu arasında üç zincir le alt iki dolgu arasındaki boşluğa bir dolgu yapılır. Yani köşeler belirlendikten sonrada bu işlem her köşe arasında tekrar edilir. Köşelerimizde iki dolgu-üç zincir-iki dolgu şeklinde olacak (55 sıra) işlenir. En son kenar kısmında 3 zincir çekilir. Ve aynı noktaya 3 dolgu yapılır. Kendi boyu kadar yatırılır. Kenarlar bitene kadar tekrar aynı işlem devam eder. Böylece kenarda ki pürüzler temizlenmiş olur. Büyüklüğü sizin isteğinize bağlı değişir. Orta kısmına gül yapılır. Gül yapımında ise 5 zincirle başlanır. Bir zincir çekilir üç dolgu yapılır tekrar bir zincirle inilir. Üç kez bu işlem yapılır yani gülümüzün başlama kısmı üç yapraklı daha sonraki sıralarda bu sayı artırılır. Arka kısmına dönüp beşer zincir çekip aralıklı batıyoruz. Ve yine ilk yaptığımız zincir dolgu zincirle gülün yapraklarını artırıyoruz. Yine zincirle gülün tabanını hazırlıyoruz .Bu şekilde gül sayısı istenilen  kadar artırılır.

Yorumlar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*