Mutfak Aksesuarları Yapalım

Mutfak Aksesuarları Yapalım

Malzemeler:
Renkli ipler
10 numara tığ

Mutfakta aksesuarları seven hanımlar bir sürü paralar verip süsler almak yerine az bir maliyetle mutfak aksesuarları yapmaya ne dersiniz?

 

Elbezi Yapımı
Öncelikle elbezimizi yapmaya 5 zincirle başlayalım. Çekilen zincir bağlanır ve 3 zincirle üst sıraya çıkılır 2 dolgu 2 zinzir bu işlem 6 kere tekrar edilir. Eğer elbezinizde gerginlik olursa dolgu aralarında ki zincirleri artırabilirsiniz yada gevşek olursada zincir bire indirilebilir. Şimdi bir üst sıraya 3 zincirle çıkıyoruz alt sırada yapmış olduğumuz dolguyu klasik dolgu seklini değilde dolgular arası boşluktan tığımızı dolayarak dolgu yapıyoruz. Resimde örnek olarak gösterdiğim tığ alımı gibi arkadan yapıyoruz diğerinde ise tam tersi önden dolama yapıyoruz. Yani iki dolgu önden dolamalı iki dolgu ise arkadan dolamalı şekilde yapılır. İki dolguyu önden dolayarak yaptıktan sonra çarkıfelek görünümünü verebilmek için son dolguda iki dolgu yaparak yani artırma yapıyoruz. Yani her sırada artmış oluyor. İlk sırada 12 dolgu iken ikinci sırada 18 dolgu olacak. Bu işlem sıra bitene kadar tekrar edilir. 17 sıra da yapıldıktan sonra kenar yapılır. Kenar yapımında lif mantığı ile ipimizi uzunca çekip bağlıyoruz 5 zincir çekip bağladığımız yere tutturuyoruz tekrar ipimizi çekip bu sefer 4 dolgu aralık bırakarak tutturuyoruz. (Çarkıfeleğin tamamı bitene kadar )

Çaydanlık Örtüsü Yapımı

Çaydanlık örtümüzü motif motif dökme ile başlayalım. Motifimize 5 zincir çekerek başlanır. Çekilen zincir bağlanır ve 3 zincirle üst sıraya çıkılır 2 dolgu 2 zinzir bu işlem 6 kere tekrar edilir. Eğer örtünüzde gerginlik olursa dolgu aralarında ki zincirleri artırabilirsiniz yada gevşek olursada zincir bire indirilebilir. Şimdi bir üst sıraya 3 zincirle çıkıyoruz alt sırada yapmış olduğumuz dolguyu klasik dolgu seklini değilde dolgular arası boşluktan tığımızı dolayarak dolgu yapıyoruz. Resimde örnek olarak gösterdiğim tığ alımı gibi arkadan yapıyoruz diğerinde ise tam tersi önden dolama yapıyoruz. Yani iki dolgu önden dolamalı iki dolgu ise arkadan dolamalı şekilde yapılır. İki dolguyu önden dolayarak yaptıktan sonra çarkıfelek görünümünü verebilmek için son dolguda iki dolgu yaparak yani artırma yapıyoruz. Yani her sırada artmış oluyor. İlk sırada 12 dolgu iken ikinci sırada 18 dolgu olacak. Bu işlem sıra bitene kadar tekrar edilir. 9. sıra da yapıldıktan sonra motif bitiyor bu şekilde 7 tane motif yapılır ve birbirlerine tutturulur. Tutturulan motifler üzerine lif mantığı ile ip çekilir bir zincirle tutturulur tekrar ip çekilir ve 3 dolgu boşluk bırakılarak inilir. Ben motiflerin renklerinde geçişler yaptım sizler istiyorsanız tek renk yapabilirsiniz. Bu şekilde 13 sıra işlenir. Son sırada ise ipimizi uzunca çekip bağlıyoruz 5 zincir çekip bağladığımız yere tutturuyoruz ve tekrar çektiğimiz ipi tutturuyoruz. En son tepe kısmında ise yine lif mantığı ile ip çekiyoruz bu sefer tek zincir değil uzunca 3 zincir çekip bağlıyoruz. 6 kez yaparak tepe kısmına tutturuyoruz. Böylece çaydanlık örtümüzde hazır hem sıcacık çaylar içelim hemde çaydanlığımızı süsleyelim…;))))

Tutaç Yapımı

Tutaçımızı bir zincirle başlayalım. 3 zincirle dönüş yapıp tekrar 3 zincirle bir dolgu yapalım. ( bu işlem 2 kez tekrar edelim) Son olarak 3 zincir çekip dolguya tutturalım. Toplam 4 kare olacak. Ve yine 3 zicirle çıkıp karelerin içini 5 dolgu doldurup aralarda 3 zincir çekelim. 3 zincirle çıkıp 9 dolgu yapalım aralarda 3 zincir çekelim. Yine 3 zincir çekip 13 dolgu yapalım aralar da 3 zincir çekmeyi unutmayalım. Şimdi pembe ipi bırakıp beyaz ipe geçiyoruz. Beyaz iple bir sıra sık iğne yapalım. 3 zincir çekip dönüş yaptıktan sonra 15 dolgu yapalım elbisemizin üst kol kısmını verebilmek için 13 dolguyu atlatalım tekrar 15 doldu yapıp 3 zincirle çıktığımız yere bağlayalım. Pembe ipe tekrar geçiş yapalım. 3 zincirle dönüş yaptıktan sonra 9 dolgu arada 3 zincir (4 kez olacak) yapalım bundan sonra 9 dolguyu her sırada 2 dolgu artırarak işleyelim. Ve en son kısmındada sık iğne yapalım. Şimdi de sap kısmına yapmaya başlayalım lif mantığı ile 3 kez doldurma yapıp zincirle bağlayalım. 30 kez bu işlemi yapalım. Kenarlarını da 3 zincirle bir batırarak temizleyeyim iki adet işlenmiş tutaçımıza tutturulduktan sonra elbisemizin fiyonklarını yapalım. İşte sevimli mi sevimli tutaçımız mutfağımızı süslemeye hazır. İyi günlerde kullanın…:))))

 

Yorumlar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*