Kahramanmaraş Tarhanası

Kahramanmaraş Tarhanası

Malzemeler:
22 kg döğme (Yarma)
70 kğ. yoğurt
1 avuç kekik yada çörek otu
1 küçük kase tuz
Döğmenin 4 katı su

Hazırlanışı:
Kahramanmaraş yöresine özgü olan lezzetli, sağlıklı Maraş tarhanasının tarifini vereceğiz. Nasıl yapıldığını merak edenler için özel doğal ortamlarında çekilen fotoğraflarla ve yılların tecrübeli tarhana yapan annelerinden alınan tariflerle sizlere Maraş tarhanasının yapılışını anlatacağız. Tarife geçmeden önce kısaca bir tarihçesinden bahsedelim. Maraş yöresinde rivayetlerde anlatılanlara göre geçmişte hanımlar bereketli oldugu için elindeki döğme yoğurt karışımını harmanlayarak bu lezzetli tarhanayı bulmuşlar. İçerisine istedikleri lezzetleri katarak dahada lezzetli olmasını sağlamışlar. Ülkemizde yörelere göre değişen tarhanada her bölge kendine özgü tarhananın lezzetine lezzet katmışlar. Genellikle ülkemizde çorba şeklinde tüketilen tarhana Maraş yöresinde farklı şekillerde de tüketiliyor. Bu kendine özgü şeklin ise bir kıssası var.

Seferleri ile meşhur padişahımız Yavuz Sultan Selim birgün Bağdat seferine giderken askerleri ile Maraş ta mola verir. Mola sırasında Maraş halkı sıcak tarhana çorbası ikram eder. Ve padişah bu lezzeti çok beğenir.
Sefer sırasında hem taşınması kolay hemde doyurucu bir lezzet aradığını söyler. Maraş halkıda tarhanayı hazırlar ve padişaha sunarlar ve padişah beğenir halkı ödüllendirir ve sefere çıkarlar.

Şimdi gelelim su meşhur tarhanamızın tarifine döğmelerimizi bol su ile kepegi gidene yıkanır. Döğmelerin yıkanması aşamasında zahere kazanında döğmenin dört katı su katı kaynatılmaya başlanır. Kaynatılan su içerisine yıkanan döğme bırakılır. Döğmeler açılıncaya kadar tarhana küreği ile sık sık karıştırılarak pişirilir. Döğmeler açıldıktan sonra tuzu serpiştirilir. Tuz atımı sırasında bol bol karıştırılır. Her yerine tuzun eşit şekilde dağılması için… Suyu bitinceye kadar kaynatılır suyu çekildikten sonra kazanın ağzına büyük bir tepsi kapatılır dinlenmeye bırakılır. Ara ara karıştırılır tane tane olması için ( helime olması için). Akşam üzeri pişirilen döğme sabaha kadar dinlendikten sonra sabah erkenden yoğurtla birlikte yoğurulur. Yoğurulan aşa kekik bırakılır. Serilmesi kolay olsun diye aş makinadan geçirilir yada büyük mikserlerle karıştırılır. Dama hazırlanan tekne içerisinde ekşimesi için gün boyu bekletilir. Gece özel olarak hazırlanmış tarhana çığlarına isteyenler elle isteyenlerde mala ile sererler. Aynı günün hava güzelse ikindi vakti meşhur firik hazır olur. Çığlardan sökülerek badem, ceviz vs. çerezlerle tüketilir. Firiğin ceviz olmazsa olmazıdır. Havaya bağlı olarak tarhana kurumuşsa sökülür. Yada bir gece daha bekletilir. Çığdan sökülen tarhanalar gün boyunca güneşletilir ve böylece çıtır olması sağlanır. Fıçılara koyulan tarhanalar nemlenmesin diye sıkıca kapatılır. Kış boyunca tüketilir. Tarhana sadece böyle tüketilmez çok şifalı d vitaminli tarhana çorbası, soğanla kavrularak tarhana köftesi, kemik suyu ile yada su ile ıslatılarak ıslatılmış tarhana, zeytinyağla kızartılarak kızartılmış tarhana, yağ tüketmek istemeyenler içinde fırında tarhana şeklinde tüketilir. Bu lezzeti kendiniz evde az miktarda yapıp tatmak isterseniz işte sizler için tadımlık tarif:
1 kilo döğme
4 kg su
5 kğ yoğurt
1 tatlı kaşığı kekik
Damak tadına göre tuz koyulur.

Not: Çığı olmayanlar için temiz bir un torbası yani çuval üzerine serilebilir.

Afiyet olsun..

Yorumlar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*