Eski Tuvalden Manzara Yapımı

ESKİ TUVALDEN MANZARA YAPIMI

Merhaba arkadaşlar… Elinizde yanlış çizilmiş yada küçük bir çocuğunuz tarafından karalanmış tuvaliniz mi var? Temizlenmiyor mu? Endişelenmeyin!… Sakın tuvalinizi çöpe atmayı düşünmeyin çünkü biz onunla Batman şehrinin Hasankeyf yöresine ait olan el örgüsü kilimlerine benzer ama herkesin kendine özgü yapabileceği duvar süsünden yapacağız. Peki nasıl mı? İşte tarifi…

Malzemeler:
8 numara tığ
Renkli lif ipleri
3.5 mil
Keçe
Artık materyaller (çakıl taşı, kürdan vs.)
Yapıstırıcı
Tuval ( 50×35)
Makas
Abeslang ( tahta çubuklar)

Yapılışı:
İlk önce ten rengi keçe ile tuvalimizi kaplıyoruz. Kaba taslak net olmayacak şekilde istediğimiz manzarayı çiziyoruz. Dağ ve nehirlerde ipler makas yardımıyla küçük küçük kesilip yapıştırılır. Nehir kenarlarına küçük çakıl taşları yapıştırılır. Çitlerdede abeslang kullanılır daha doğal gözükmesi için kahverengi kuru boyayla hafif boyanır. Yaprak ve çimlerde kesilip hazılanır. Daha sonrada işlenecek kısımlar aşağıdaki tarife göre yapılır ve tek tek yapıştırılır. 6 adet püskül hazırlanır ve arka kısımda yapıştırma işlemi tamamlanır. Bu arada herkes doğaçlama olarak istediği eklemeleri yapabilir. Ve tablonun bütün parçaları da eklendikten sonra duvar süsümüz hazır…:)))

Evimizin duvar kısmını yapmak için; öncelikle bol olacak şekilde 34 zincir çekiyoruz. 3 zincirle dönüş yapıp zinciri dolguyla dolduruyoruz. Bu şekilde 8 sıra dolgu işlenir.
9. Sıra: 3 zincirle dönüş yapacağız( dönüş zincirle yaptığımız dolguyu 34 dolguya saymıyoruz.) Bu sırada pencereyi başlayacağız. Dönüş zincirinden sonra 6 dolgu, 3 zincirle kare yapalım (3 dolgu atlatıp 4. Dolguda karemizi bağlayalım). Tekrar 8 dolgu ve yine 3 zincirle kare yapıp 6 dolgu ile sırayı bitiriyoruz.
10. Sıra: 9. sıra ile aynı yapıyoruz.
11. Sıra: 6 dolgu yapıyoruz, karelerin içine 3 dolgu ve kalan kısımlarıda dolgu yaparak sırayı tamamlıyoruz.
12. Sıra: Son sıramız bu sırayı da dolgu ile tamamlıyoruz.
Not: 3 zincirle dönüşlerimizi her sırada yapıyoruz unutmayalım.

Çatı kısmının yapılışı:
3.5 mille kırmızı lif ipini kullanarak  30 ilmek başlanır. 3 sıra haroşe( hep düz yada hep ters işlemek) örülür. Çatı kısmını yaparken bir taraf düz işlenecek bir tarafta kesme olacak.4. sırada sol taraftan 2 ilmek kesilir ve harose örülür. Sağ taraf ise düz işlenir. Daha sonra dönüşte bir sıra haroşe örülür. Yine 3 ilmek birlikte kesilir ve dönüşte ise kesme işlemi yapılarak çatı tamamlanır.
Baca yapımı: 5 zincirle başlanır. Ve 3 sıra dolgu yapılır.
Kapı yapımı: 12 zincirle başlanır. Ve 6 sıra ile tamamlanır son sırada iki yandan sık iğne yaparak yuvarlamaya çalışılır.

Güneş yapımı:
3 zincir çekip bağlanır üstüne 3 dolgu yapılır. Daha sonra başında ve sonunda 3 er dolgu artırılarak  6 sıra işlenir.

Ağaç yapımı:
8 zincirle başlanır. 12 sıra işlenir ara ara eksiltme ve artırılarak ağaç görünümü verilir. Ve gelişigüzel zincirler çekilerek dallar yapılır.

Değirmen yapımı:
7 zincirle başlanır ve zincir birleştirilir. Bir sıra sık iğne işlenir. Daha sonra 7 zincir çekilir 3 zincirle dönüş yapılır ve dolgu yapılır. Dolgu bittikten sonra daha önce yapmış olduğumuz sık iğneye tutturulur. Bu sefer 10 zincir çekilir bir önceki yapılan işe tutturulur. 3 sık iğne ile dönüş yapılır ve 3 zincirle dolgu yapılarak aşağı dönülür( 7 kez). Bütün işlemler tamamlandıktan sonra sık iğneyle çember dönülür ve işlenen dolguların içinden kürdan geçirilerek değirmen tamamlanır.

Çiçek yapımı:
Çiçek yapımında 5 zincirle başlanır. 3 zincirle çıkılır ve 3 dolgu yapılıp 3 zincirle inilir. İsteğe bağlı olarak çiçek yaprağı artırılır.
Papatya yapmak için; sarı renkte iple 7 zincir çekilir. Çekilen zincir birbirine bağlandıktan sonra 2 sıra sık iğne işlenir. Beyaz ip bağlanır ve 5 zincirle çıkılır ve iki dolgu yaparak 5 zincirle inilir. Bu işlem sarı sık iğne bitene kadar yapılır.

Bulut yapımı:
10 zincirle başlanır. Köşede bir zincire 5 dolgu yaparak dönülür. Üst sırada da çiçeklerde kullandığımız zincir_ dolgu_ zincir mantığıyla dolduralım.

Yorumlar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*