Çok Amaçlı Örtü Yapımı

Çok Amaçlı Örtü Yapımı

Malzemeler:
Renkli ipler
3.5 mil
8 numara tığ

Merhaba arkadaşlar çok amaçlı örtü diyorum çünkü öyle bu örtülerimizi isterseniz kanepelerinizde dekor amaçlı kullanabilirsiniz isterseniz soğuk kış gecelerinde diz örtüsü olarak kullanabilirsiniz. Peki nasıl mı yapılır?

Bu kanepe örtümüzde 100 ilmekle başlanır. 24×6 sıra haroşe örülür. 6 sırada bir renk değiştirilir. Kenar kısmında 3 zincir çekilir. Ve aynı noktaya 3 dolgu yapılır. Kendi boyu kadar yatırılır. Kenarlar bitene kadar tekrar aynı işlem devam eder. Böylece kenarda ki pürüzler temizlenmiş olur.

Bu kanepe örtümüze 260 zincirle başlanır. İlk sıra diz örtümüzde üç dolgu bir zincir şeklinde sıra sonuna kadar işlenir. İkinci sırada farklı bir ipe geçilir.  Ben üç renk lif ipi kullandım çok fazla kalın olmasın diye sizler farklı ipler tercih edebilirsiniz. Ama kalın ipler kullanırsanız zincir ve dolguları azaltın bu sayılarla çok büyük olur. İkinci sırada dört zincirle dönüş yapılır yine üç dolgu ama dolguyu bir zincir üzerine işleyeceğiz. Bu işlem 150 kez tekrar edilir. Örtümüz işlendikten sonra kenar kısmında 3 zincir çekilir. Ve aynı noktaya 3 dolgu yapılır. Kendi boyu kadar yatırılır. Kenarlar bitene kadar tekrar aynı işlem devam eder. Böylece kenarda ki pürüzler temizlenmiş olur. Bu işlemi boyunda kullanıyoruz eninde ise saçak yapıyoruz. Bu şekilde kanepe örtümüze kilim görümü de sağlamış oluyoruz.

Bu kanepe örtümüz de 130 ilmekle başlanır. 10 düz 10 ters olarak 10 sıra işlenir. 10 sıra işlendikten sonra 10 düzün üzerine 10 ters şeklinde yani zıt olacak biçimde aynı işlem devam eder. İlk altmış  sırada siyah renk geçişi yaptım isteyenler her bir sırada geçişler yapabilir. Kenar kısmına gelince 5 ilmekle başlanır.2 sıra haroşe ( hep ters yada hep düz işlemek) örülür. Üçgen kısmımızda çıkarken her sırada bir dönüşte artırıyoruz. 5. sırada artırma yada eksiltme yapmadan dönüş yapıyoruz. Bu sıradan itibaren artık her dönüşte 5 ilmek kalana kadar eksiltme yapıyoruz. Ama bir tarafta eksiltme ve artırma yapılırken bir taraftan hep sabit işliyoruz. 5 ilmek kaldığında eksiltme yada artırma yapmadan bir sıra işleyelim. Böylece üçgenimiz olmuş oldu bu şekilde örtümüzü tam olarak kaplayacak şekilde işlenir. Tutturma sırasında olabildiğince gevşek işlenmeli özellikle köşe dönüşlerinde kenar kısmının daha muntazam durması için. Örtümüz tamamlandı soğuk günlere sıcacık örtülerimiz hazır.

Yorumlar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*